22 Mayıs Galatasaray Meydanı Basın Açıklaması

[ A+ ] /[ A- ]

Parev, Merhaba

1962 yılında Tuzla’da kurulan Kamp Armen, 1915 Ermeni Soykırımı’nın ardından, Anadolu’nun farklı kentlerinde hayatta kalan Ermeni yetimlerin toplandığı yegâne yetimhanenin, yaz kampı olarak işlev görüyordu. Satın alınışı tamamen yasal olmasına rağmen, 1979’da başlayan bir süreçle el konularak eski sahibine bilabedel iade edildi. O günden bu yana terk edilmiş bir vaziyette kalan, yetimhanenin çocuklarının emekleri ile inşa edilmiş binayı 17 gün önce yıkma girişimi, Ermeni halkı ve Tuzla halkının direnişi ile durduruldu.

Hrant Dink’in de aralarında bulunduğu 1500 çocuğun yetiştiği Kamp Armen’in alınması, devletin birçok azınlık vakfı taşınmazına uyguladığı gasp politikasının sadece bir tanesidir.

​Bu topraklarda Ermenilere yaşam hakkı tanımayanlar, kolektif bir hafıza mekânı olan Kamp Armen’i gasp ederek soykırımcıların utanç verici geleneğini sürdürdü. Bu büyük suça, haksızlığa, zulme ortak olmamak için Kamp Armen’de direniş var. Kamp Armen direnişi 100 yıllık adaletsizliğe isyandır.

​Dünya’da ve Türkiye’de milyonların arkasında durduğu talebi gerçekleştirin: ​Kamp Armen’i gerçek sahiplerine, Ermeni halkına iade edin.

​Mesele bir bina değil, tarihi bir adalet mücadelesidir. 17. gününde olan Kamp Armen direnişi ile 1936 Beyannamesi ve vakıf taşınmazlarının hukuksuzca gasp edilmesi, Türkiye toplumu tarafından artık bilinen bir gerçekliktir. ​Kamp Armen, gasp edilen Ermeni varlıklarından sadece biridir. Okullar, kiliseler, köyler, binalar acımasız bir baskı ve hukuksuzlukla Ermeni halkından -Müslüman olmayan tüm halkların başına geldiği gibi- çalınmıştır. Ermeni mezarlıkları, ibadethaneleri ve diğer menkûller de kasıtlı ve sistematik olarak tahrip edilmiş, yıkılmış ve ortadan kaldırılıp üstüne bambaşka binalar inşa edilerek toplumsal hafıza adeta silinmek istenmiştir.

Kamp Armen’in Ermeni halkına iadesinin bir başlangıç olmasını istiyoruz. Ermeni halkının ve aynı dertten muzdarip olan tüm halkların gasp edilen kolektif varlıklarının, okulların ve kiliselerin sahiplerine iade edilmesini istiyoruz.

Kamp Armen’de çözüm herkes tarafından kabul edilmişken 17 gündür tapusunun Ermeni halkına hâlâ verilmemiş olması kabul edilemez. Direnişimiz, Kamp Armen’in tapusu vakfa verilene kadar sürecektir.

​Kamp Armen direnişimize sahip çıkan her halktan, görüşten, inançtan insanlara teşekkür ediyoruz. Kötü günde Ermeni komşularının yanında olan vicdan sahibi çoğunluk, bugün de Kamp Armen’de Ermeni halkıyla yan yana durarak, kötü geçmiş ile yüzleşilebileceğini ortaya koymuş, bu coğrafyada tüm halkların eşit bir şekilde yaşayabileceği özgür bir geleceğe umutla bakmamızı sağlamıştır.

​Kamp Armen direnişi halkların eşit koşullarda, barış ve kardeşlik içinde bir arada yaşama çağrısıdır.

​Kamp Armen, Hrant Dink’in emanetidir. ​Herkesi bu emanete sahip çıkmaya, Ermeni halkının yanında durmaya, kazanana kadar sürecek direnişimizi desteklemeye çağırıyoruz.

Yaşasın hakların kardeşliği
Biji bratiya gelan
Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz
Baykar baykar minçev artar aşhar
Kamp Armen vakfa geri verilsin
Ermeni halkı yalnız değildir

KAMP ARMEN DAYANIŞMASI